شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

ایمنی و hse

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

سری سوم شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی سری دوم

11 علت کاهش وزن که می تواند خطرناک باشد

11 علت کاهش وزن که می تواند خطرناک باشد

اگر در عرض ۶-۱۲ ماه گذشته، بیشتر از ۵ درصد وزن خود را از دست داده‌اید، بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید؛ به‌خصوص اگر سن‌تان زیاد است. کاهش وزن ناگهانی می‌تواند نشانه‌ی مشکلات سلامتی باشد.

۱. پرکاری تیروئید که علت کاهش وزن ناگهانی است
اگر غده‌ی تیروئید شما هورمون تیروئید زیادی تولید می‌کند، باعث افزایش متابولیسم می‌شود و شما کالری بیشتری می‌سوزانید. درنتیجه به‌صورت ناگهانی وزن از دست می‌دهید. تعداد دفعات مراجعه به سرویس بهداشتی نیز افزایش پیدا می‌کند و شاهد بالا رفتن ضربان قلب‌تان خواهید بود. همچنین اضطراب بیشتری هم خواهید داشت. پزشک می‌تواند با تجویز دارو این مشکل را برطرف کند. همچنین احتمال دارد بخشی یا کل غده‌ی تیروئید شما را نیز با عمل جراحی خارج کنند.

۲. دیابت

انسولین هورمونی است که قند خون را به انرژی تبدیل می‌کند. اگر به بیماری دیابت مبتلا باشید یا نمی‌توانید انسولین تولید کنید یا اینکه نمی‌توانید از آن برای تبدیل قند به انرژی استفاده کنید. وقتی سوخت به سلول‌ها نرسد، بدن تصور می‌کند که گرسنه هستید و شروع به سوزاندن عضلات و چربی سوزی می‌کند. در این صورت وزن از دست می‌دهید. همچنین شاهد عوارضی مثل تشنگی، خستگی و تکرر ادرار خواهید بود. اگر متوجه این نشانه‌ها شدید با پزشک مشورت کنید.

۳. بیماری سلیاک
گلوتن پروتئینی است که در گندم و سایر غلات پیدا می‌شود، اما مبتلایان به بیماری سلیاک نسبت به گلوتن واکنش نشان می‌دهند. وقتی شما این محصولات را مصرف می‌کنید، سیستم ایمنی بدن که باید با باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها مبارزه کند، به سلول‌های درون روده‌ی کوچک هجوم می‌برد.

در این صورت نمی‌توانید مواد مغذی را جذب کنید و شاهد کاهش وزن ناگهانی خواهید بود. ازجمله عوارض دیگر سردرد، خارش پوست، زخم دهان و درد مفاصل است. فقط پزشک می‌تواند وجود این حساسیت را تأیید کند. در صورت ابتلا به این بیماری باید رژیم بدون گلوتن را دنبال کنید.

۴. داروها
داروهایی که برای درمان بیماری‌ها مصرف می‌کنید، ممکن است باعث افزایش سوخت و ساز بدن، سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن ناگهانی شوند. این داروها شامل داروهای محرک، داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد افسردگی و داروهای بیماری دیابت نوع ۲ هستند.

اگر با مصرف دارو شاهد کاهش اشتها و وزن‌تان بودید، با پزشک مشورت کنید.

۵. استرس

دیگر علت کاهش وزن ناگهانی، استرس است. از دست دادن وزن بعد از حوادثی مثل بیکار شدن، طلاق یا مرگ عزیزان کاملا طبیعی است. اما وقتی به تغییرات جدید عادت کردید، باید وزن‌تان به حالت عادی بازگردد. شاید به کمک دوستان و آشنایان و حتی مشاوره با روانشناس نیاز داشته باشید. درصورت ادامه‌ی کاهش وزن با پزشک مشورت کنید.

۶. بیماری لوپوس
بیماری لوپوس زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، به بافت‌ها و ارگان‌های حیاتی حمله می‌کند. درنتیجه، به‌خاطر ایجاد حساسیت در سیستم گوارشی و سخت‌تر شدن عمل جذب مواد مغذی، شاهد کاهش وزن خواهید بود. بنابراین شما زود خسته می‌شوید و درد مفاصل خواهید داشت. عده‌ای دچار خارش پوست صورت هم می‌شوند. پزشک می‌تواند با تجویز دارو و تنظیم برنامه‌ی تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی، نشانه‌های این بیماری را کمتر کند.

۷. بیماری آدیسون
در این بیماری، غدد آدرنال، بعضی از هورمون‌ها به‌خصوص کورتیزول (هورمون استرس) را کمتر تولید می‌کنند. عوارض دیگر بیماری شامل حالت تهوع، استفراغ، درد معده و گاهی‌اوقات اسهال است. این عوارض می‌توانند باعث بی اشتهایی و علت کاهش وزن ناگهانی شوند. پزشک می‌تواند با تجویز دارو، هورمون‌ها را در بدن جایگزین و بیماری را درمان کند.

۸. سرطان

سلول‌های سرطانی انرژی بیشتری را از بدن جذب می‌کنند و مواد شیمیایی را تولید می‌کنند که باعث تغییر نحوه گوارش مواد غذایی می‌شود. سیستم ایمنی بدن باید بیشتر فعالیت کند. این شرایط شما را خسته‌تر می‌کند و بدن کالری بیشتری می‌سوزاند و وزن از دست می‌دهید.

۹. بیماری مزمن انسدادی ریه COPD
مصرف سیگار باعث آسیب به کیسه‌های هوای درون ریه‌ها می‌شود. درنتیجه، مایع غلیظی به‌نام مخاط در گلو ایجاد می‌شود که تنفس را مشکل‌تر می‌کند. برای دریافت اکسیژن بیشتر باید بیشتر هم نفس بکشید و این باعث افزایش مصرف کالری و خستگی شما خواهد شد. از طرفی اشتهای خود را نیز از دست می‌دهید که منجر به کاهش وزن می‌‌شود.

۱۰. نارسایی قلبی
اگر قلب نتواند خون و اکسیژن را به اعضای بدن برساند، سیستم گوارش به‌اندازه‌ی کافی خون دریافت نمی‌کند. در این صورت بدون اینکه غذایی مصرف کرده باشید، احساس سیری می‌کنید و درد معده نیز شروع می‌شود. در این شرایط، روده‌ی کوچک دچار انسداد خواهد شد و نمی‌تواند مواد مغذی را جذب کند. پزشک به شما توصیه می‌کند که مصرف نمک را کمتر کنید و برای پاک‌سازی بدن از مواد زائد، داروهای ادرارآور تجویز می‌کند.

۱۱. زوال عقل
زوال عقل باعث کاهش توانایی تفکر و به‌یادآوردن خاطرات و کاهش توانایی‌های اجتماعی می‌شود. در مراحل نهایی بیماری، به این خاطر که فراموش می‌کنید غذا بخورید یا جویدن غذا مشکل‌تر می‌شود، شاهد کاهش وزن خواهید بود. عفونت های مزمن، رژیم های غذایی خاص و بعضی داروها می‌تواند شرایط را بدتر کند.

منبع

ایمنی در انبار مواد منفجره

ایمنی در انبار مواد منفجره

ایمنی در انبار مواد منفجره

انبار مواد منفجره باید از نظر رطوبت و حرارت دارای شرایطی باشد که خواص ماده منفجره را در طول نگهداری حفظ نموده و همچنین از ایجاد خطر با رعایت مسائل زیر جلوگیری نمود .

1- انبار مواد منفجره باید خشک ودارای تهویه کافی باشد و در برابر حوادث طبیعی مانند سیل، صاعقه، زلزله مستحکم باشد.

2- درجه حرارت انبارنباید کمتر از ده درجه و بیشتر از سی درجه سانتیگراد باشد .

3- کف انبار باید بتونی باشد و از سطح زمین بالاتر باشد به طوری که از رسیدن آب به آن جلوگیری شود.

4- عموماً انبارها را در زیر کوه و تپه می سازند ولی اگر تمام انبار یا قسمتی از آن روی زمین ساخته شده باشد باید اطراف آنرا کاملاً خاکریزی نمود

5 حداقل حجم انبار باید هشت برابر حجم جعبه های مواد منفجره باشد. یعنی در یک انبار هشت متری فقط یک متر مکعب ماده منفجره می توان انبار کرد برای تهویه و استحکام دیوارها

6- مواد قابل اشتعال مانند : بنزین ـ پارچه های آلوده به روغن یا چوبهای خشک نباید تا فاصله 50 متری از انبار قرار گیرد .

7- ورود به انبار با کفش میخ دار ممنوع است

8- انبار باید مجهزبه اطفاء کننده های دستی و اتوماتیک آب سیل آسا و همچنین سیستم برقگیری باشد در بالای آن

9- سیم کشی برق درداخل انباراکیداً ممنوع می باشد . هنگامیه جهت روشنایی انبار نیروی الکتریکی لازم باشد باید از لامپ هایی که در خارج از انبار و پشت دریچه روشنایی نصب شده استفاده نمود و یا اینکه در سقف انبار کار گذاشته شود و روی آن شیشه و روی شیشه شبکه فلزی قرارگیرد . شبکه فلزی همان توری فلزی است برای جلوگیری از ضربه به شیشه

10- انبار مواد منفجره به دو قسمت تقسیم می گردد :

الف ) انبارنگهداری چاشنی وفیتیله

ب) انبارمواد منفجره خرج اصلی

انبارمواد منفجره اصلی ازلحاظ ظرفیت سه نوع می باشد :

الف) انبارهای کوچک به ظرفیت حداکثر100 کیلوگرم

ب) انبارهای متوسط به ظرفیت 100 تا 500 کیلوگرم

ج) انبارهای بزرگ و ظرفیت 500 کیلوگرم تا ده تن

11- فاصله انبارهای نوع الف و ب از یکدیگر نباید کمتر از 25 متر و از انبارهای نوع ج کمتر از 50 متر باشد

12- فاصله انبارهای نوع الف و ب از راه ها و نقاط مسکونی حداقل باید 500 متر و برای انباهای نوع ج 100 متر رعایت شود .

13- استفاده از چراغ های نفتی ـ فندک ـ کبریت و هر نوع منبع آتش زنه و همچنین وسایل گرم کننده مانند بخاریهای نفتی ـ زغالی و برقی در انبار مواد منفجره ممنوع می باشد .

14- نصب میزان الحراره (دماسنج) در داخل انبار ضروری است .برای کنترل دمای داخلی

15- در موقع تحویل گرفتن انواع مواد منفجره باید دستورالعمل انبارداری و درجه حرارت حداقل و حداکثر انبار جهت مواد منفجره از کارخانه سازنده دریافت و مورد عمل قرار گیرد.

16- بیش از پنج صندوق ماده منفجره نباید روی هم چیده شوند همچنین ارتفاع هر ردیف حداکثر نباید از دو متر تجاوز کند تا از سقوط محفوظ بماند . همچنین فاصله جعبه ها از دیوار طرفین باید حداقل بیست سانتی مترباشد. بهتراست ارتفاع 70/1 سانتی مترباشد .

17- در موقع باز نمودن درب صندوق مواد منفجره از وارد نمودن ضربه بوسیله ابزاری که تولید جرقه می نمایند باید خودداری شود و برای این منظور باید از کوه چوبی یا چکش چوبی یالاستیکی یا فیبری استفاده نمود و برای باز نمودن پیچ ها باید حتماً از آچار و پیچ گوشتی استفاده شود. و لولای درب و قفل درب را ازنوع برنج استفاده می کنند تا جرقه نزند.

مقررات ایمنی در حمل و نقل مواد منفجره

1- حداکثروزن ماده منفجره ای که بار کامیون می شود باید 3/2 ظرفیت کامیون باشد .

2- کامیون حمل کننده باید مجهزبه وسایل اطفاء کننده دستی باشد .

3- بارگیری باید در روز انجام شود و کامیون با اسکورت حرکت کند .

4- صندوق های مواد منفجره باید بصورت منظم روی هم قرار گیرند و ارتفاع اطاق کامیون بالاتر باشد .

5- کامیون حمل کننده باید مجهزبه زنجیر تخلیه الکتریسیته باشد و در هنگام رعد و برق باید کامیون را دور از جاده و آبادی نگهداشت .

6- کامیون باید مسقف باشد . یعنی دارای سقف باشد .

7- چاشنی یا فیتیله ها را نباید همراه با خرج اصلی در یک کامیون حمل نمایئد .

8- باید سعی نمودکه کامیون را از داخل شهر عبور نداده درصورت اجبار از مناطق کم جمعیت عبور کرد .

9- استعمال دخانیات در کامیون ممنوع و تا فاصله به شعاع 100 متری روشن کردن آتش مجاز نمی باشد. در صورت روشن کردن آتش باید مسیر حرکت باد را در نظر بگیریم .

10- جهت بستن جعبه های مواد منفجره از طناب نخی استفاده گردد و از بکاربردن زنجیر یا سیم بکسل خودداری گردد .

11- از وارد شدن آسیب های فیزیکی به جعبه های مواد منفجره خودداری گردد .

12- از حمل مواد دیگر در کنار مواد منفجره خودداری شود .

13- حمل و نقل مواد منفجره با هواپیما ممنوع می باشد .

14- در موارد ضروری حمل و نقل با چهار پایان اشکالی نداشته ولی مقدار مواد نباید بیش از 50 کیلوگرم باشد .

https://acgih.ir/?p=22489

جزوه وسایل حفاظت فردی دکتر ابراهیمی

جزوه وسایل حفاظت فردی دکتر ابراهیمی

جزوه وسایل حفاظت فردی دکتر ابراهیمی

وجود طیف وسیعی از مخاطرات شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی با خصوصیات خورندگی، سمیت، سرطانزائی، سوزانندگی، جهش زائی و ... در محیط های کاری می تواند سلامتی شاغلین و حتی سایر افراد مجاور محیط های شغلی را به شدت تهدید نماید، بنابراین به منظور حفظ و صیانت از منابع انسانی و همچنین افزایش راندمان کار و بهرہ وری، شناسایي، ارزیابی و کنترل خطرات فوق از اهمیت بسزایی برخوردار است.

بایستی توجه داشت که استفاده از وسایل حفاظت فردی معمولاً آخرین خط از خطوط دفاعی در مقابل شرایط بالقوه خطرناک محیط های کار محسوب می شود زیرا اغلب مقررات ایمنی امروزی نظیر مقررات کمیسیون اروپایی و همچنین اصول مدیریت نوین ایمنی، کنترل های فنی و مهندسی و در مرتبه بعدی کنترلهای مدیریتی را به عنوان اولین و مناسبترین متد حفاظتی کارگران در برابر مواد و شرایط خطرناک توصیه می نمایند.

اولویت بندی کمیسیون اروپایی در کنترل مخاطرات شیمیایی محیط های کار به ترتیب شامل:

 1. جایگزینی مواد
 2. راه حل های مهندسی از طریق کنترل در منبع
 3. تهویه موضعی
 4. استفاده از وسایل حفاظت فردی

مقررات اداره بهداشت و ایمنی آمریکا بیان می کند که کاربرد PPEs زمانی به عنوان یک راه حل جایگزین مطرح می باشد که بنا به دلایل اجرایی، فنی و اقتصادی قابل قبول بکارگیری کنترل های مهندسی و مدیریتی عملی نبوده و یا نتوانند سطح مواجهه کارگران با عوامل زیان اور را به حد بی خطر و یا قابل قبول کاهش دهند. در شرایطی که روش های مهندسی و مدیریتی نتوانند بطور موثر پتانسیل مواجهه با مواد یا شرایط خطرناک را کاهش دهند یا زمانیکه شرایط تماس موقتی باشد یا مواردیکه هزینه کنترل های مهندسی و مدیریتی آنقدر بالا باشد که منطقاً نتوان آنرا بکار بست و یا جائیکه نیاز به یک خط دفاعی ثانویه باشد می توان استفاده از وسایل حفاظت فردی را به عنوان یک راه حل پیشنهاد کرد.

وسایل حفاظت فردی: وسایل حفاظت فردی شامل گستره وسیعی از لوازم، وسایل و تجهیزات می باشد که به منظور حفاظت قسمت های مختلف بدن افراد از موهای سر گرفته تا کف پاها در برابر انواع خطرات احتمالی در محیط های کار طراحی، ساخته و ارائه می شوند.

مثال: موبندها- سربندها- کلاه های حفاظتی - گاگل ها- عینکها- رسپیراتورها- ایرپلاگ ها- ایرمافها- شیلدهای صورت - دستکشها- آستین بندها - لباس های یکپارچه - پیش بندها- روپوشها- ساق بندها- گترها- کفشهای ایمنی - پوتینها و ...

در حالیکه ممکن است برای کارفرمایان استفاده از وسایل حفاظت فردی برای کنترل مواجهه کارگران با خطرات یک راه حل ساده، مناسب و صحیح بنظر رسد ولی در صورت عدم توجه به عوامل متعدد دخیل در یک برنامه موثر پیشگیری، می تواند بسیار نامناسب و حتی خطرناک باشد. به عنوان مثال بعضی از انواع PPEs نظیر رسپیراتورها یا لباس های یکپارچه حفاظتی ممکن است بسیار گرم و سنگین بوده و بدلیل تحمیل فشار بر کارگران در هنگام استفاده، از سوی آنها مورد استفاده قرار نگرفته و یا به طور نامناسب و ناقص استفاده شوند. بنابراین پذیرش کارگران یک فاکتور اساسی در استفاده از وسایل حفاظت فردی می باشد.

برای اینکه وسایل حفاظت فردی بتوانند بالاترین سطح ممکن حفاظت را تامین کنند لازم است که به طور مناسب انتخاب شده، به بهترین نحو ممکن نگهداری و بطور صحیح و مداوم مورد استفاده قرار گیرند.اگر از یک طرف وسایل حفاظت فردی برای کارگران ناراحت کننده باشد و از طرف دیگر علل واقعی کاربرد وسایل یاد شده به آنها تفهیم نگردد امکان استفاده ناقص و یا غلط از PPEs و در نتیجه عدم تامین حفاظت کافی و لازم وجود خواهد داشت و به همین دلایل آموزش کاربران یک بخش تفکیک ناپذیر و در عین حال حیاتی از یک برنامه موفقیت آمیز استفاده از PPEs خواهد بود.

افرادی که لازم است از وسایل حفاظت فردی استفاده کنند بایستی تحت یک برنامه آموزشی موثر قرار گیرند. براساس این برنامه لازم است که استفاده کنندگان از اهداف برنامه مطلع بوده و این اجازه را بیابند که تجارب خود از کاربرد PPEs را به صورت پس خوراند ارائه کنند.

آموزش عملی استفاده از PPEs

وسایل حفاظتی تنفسی

آموزش عملی استفاده از PPEs یک بخش اساسی از فرآیند آموزش است، لازم است که قبل از استفاده واقعی از PPEs، کارآموزی صورت گرفته و به طور مرتب (معمولا سالانه) تکرار شود. آموزش عملی علاوه بر اینکه کارگران را به اهمیت استفاده از وسایل حفاظت فردی آگاه خواهد کرد امکان آشنایی شاغلین با PPEs را در یک محیط ایمن فراهم می آورد.

یک برنامه آموزش عملی شامل موارد زیر است:

 1. تشریح خطر و شرایطی که استفاده از وسایل حفاظتی را ضروری می سازد.
 2. تشریح اقداماتی که در رابطه با خطرات موجود انجام شده و یا می توان انجام داد.
 3. توضیح درباره علت انتخاب PPE موجود
 4. بحت و بررسی توانائی ها و محدودیت های وسایل انتخاب شده
 5. نشان دادن روشهای صحیح استفاده از وسایل حفاظت فردی شامل نحوه پوشیدن و درآوردن آنها
 6. فراهم آوردن فرصت برای کارگران جهت استفاده عملی از وسایل
 7. بحث درباره روشهای تمیزکاری، بازرسی و نگهداری وسایل

برنامه مناسب وسایل حفاظت فردی

یک برنامه مناسب وسایل حفاظت فردی شامل اصول زیر است:

 1. تعریف مسئولیتهای سرپرستان، کارگران و کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای
 2. ارزیابی خطر و انتخاب PPEs
 3. آموزش شاغلین
 4. ضبط و ربط

مسئوليت سرپرستان

سرپرستان اصلی ترین وظایف را در اجرای برنامه PPEs در محیط های کار به عهده دارند که شامل موارد زیر می باشد.

 1. تهیه PPEs مناسب و در اختیار قرار دادن آنها برای شاغلین
 2. کسب اطمینان از اینکه شاغلین آموزش های لازم را در زمینه استفاده مناسب، نگهداری و تمیزکاری PPES را طی کرده اند.
 3. حفظ اسناد مربوط به تامین PPEs و آموزش های لازم درباره آنها
 4. نظارت بر شاغلین در زمینه رعایت عناصر برنامه PPEs و استفاده و محافظت مناسب از PPEs
 5. نظارت بر اجرای مقررات سازمانهای مسئول نظیر وزارت کار در زمینه PPEs
 6. نظارت بر اینکه تجهیزات آسیب دیده و معیوب سریعاً تعویض و جایگزین می شوند.

این بخشی از توضیحات جزوه دکتر ابراهیمی می باشد. برای مشاهده ادامه مطلب که شامل موضوعات زیر است, فایل پیوستی را دانلود کنید.

 • وسایل حفاظت تنفسی - RPE

 • وسایل حفاظت فردی سر

 • وسایل حفاظت فردی چشم و صورت

 • وسایل حفاظت فردی سیستم شنوایی

 • انواع حفاظت های پا

 • وسایل حفاظت فردی دست و بازو

 • وسایل حفاظت فردی تنه

 • تجهیزات حفاظت فردی در برابر سقوط

منبع:
https://acgih.ir/category/%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%AD%D9%81%D8%A7%D8%B8%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D8%AF%DB%8C/

سری چهارم وبلاگ

سری سوم وبلاگ

سری دوم وبلاگ ها

اگر شما هم اهل وبلاگ نویسی و ساخت وبلاگ هستید و می خواهید یکی از سرویس های وبلاگدهی موجود را انتخاب کنید پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید تا با همه ی سرویس های وبلاگ دهی ایرانی و خارجی آشنا شوید

در گذشته سرویس های وبلاگ دهی بسیار اندکی موجود بود با امکانات کم و محدود. اگر جزء وب نویس های قدیمی باشید حتما برخی از این سرویس ها را می شناسید، برای نمونه می توان از سرویس وبلاگ دهی بلاگفا نام برد که جزء قدیمی ترین های این عرصه می باشد که ممکن است خیلی از ما وبلاگ را با بلاگفا بشناسیم…

اما با گذشت زمان سرویس های وبلاگدهی دیگری هم به وجود آمدند که این باعث بوجود آمدن رقابت بین خودشان شد و در نتیجه به ارائه ی خدمات بیشتر و بهتر برای کاربران منجر شد. امروز اگر عبارات “وبلاگ رایگان” یا “سرویس وبلاگدهی” را در گوگل جستجو کنید با لیست عظیمی از سایت های ارائه دهنده ی وبلاگ مواجه خواهید شد!!!

امروز قصد داریم بهترین سرویسهای وبلاگ دهی ایران را به شما معرفی کنیم . البته این امر را صرفا از روی تجربیات خود در کار با چندین سرویس وبلاگدهی و بررسی نیازهای حرفه ای یک وبلاگ درآمد زا مطرح میکنیم . لذا هیچ مانع و محدودیتی در کسب درآمد با استفاده از سایر سرویس های وبلاگ دهی وجود ندارد و میتوانید بنا به نظر خود یکی از آنها را انتخاب کنید . البته قبل از معرفی میخواهیم تاریخچه مختصری از وبلاگ و وبلاگ نویسی خدمت شما ارائه نمائیم .

گوگل پلاس

گوگل پلاس

وبلاگ یک صفحه‌ی شخصی است که به افراد اجازه می‌دهد تا آزادانه افکار و عقاید و دست نوشته‌های خود را در آن منتشر کنند . پدیده‌ وبلاگ نویسی ابتدا در اواخر قرن بیستم با ظهور سرویس دهنده‌ی «بلاگر» اغاز شد و در اوایل قرن بیست و یکم با تاسیس «پرشین بلاگ» به عنوان اولین سرویس دهنده‌ی وبلاگ فارسی زبان در میان فارسی زبانان محبوبیت فراوانی یافت. استقبال از وبلاگ نویسی در میان فارسی زبانان به اندازه‌ای بود که امروزه میلیون‌ها وبلاگ نویس فارسی زبان در فضای مجازی حضور دارند. بی تردید رایگان بودن و ساده بودن ساخت یک وبلاگ و در کنار آن امکان انتشار آزادانه عقاید افراد در فضایی مجازی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و گسترش وبلاگ نویسی تا به امروز بوده است. در ادامه شما را با چند سرویس دهنده‌ رایگان وبلاگ فارسی آشنا کرده و برخی از امکانات آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و قابلیت‌های منحصر به فرد هر سرویس را به شما معرفی کنیم و در آخر نیز پیشنهاد خود را جهت داشتن یک وبلاگ پر کاربرد خدمت شما ارائه مینمائیم .

بلاگفا
ساده ، سریع ، قدرتمند! همیشه جزء بهترین ها بوده ، اما چند وقتی هست که کاربراش رو ناراضی کرده .دلیلش هم اینه که برخی از کدها رو اجازه نمیده تو سایت ثبت کنیم . برای مثال کدهایی که قصد داریم برای تبلیغات در سایت استفاده کنیم .

میهن بلاگ
این هم جزء بهترین هاست. همیشه در حال بروز رسانی هست و امکانات بهتری نسبت به بقیه سرویس دهندگان ارائه میکنه.

پرشین بلاگ
پرشین بلاگ به عنوان اولین سرویس دهنده‌ی وبلاگ فارسی زبان با آدرس ( persianblog.com ) از خرداد ۸۱ آغاز به کار کرد. اما پس از گذشت چند سال در سال ۸۶ این دامنه به سرقت رفت و از آن پس پرشین بلاگ با آدرس ( persianblog.ir ) به فعالیت خود ادامه داد. هر چند پرشین بلاگ همواره در سال‌های اخیر سرویس دهنده‌ای ساده و کم امکانات محسوب می‌شد اما در ماه‌های اخیر امکانات متنوع و منحصر به فردی از جمله نمایش زنده‌ی امار در پنل مدیریت وبلاگ و امکان Like زدن در وبلاگ‌ها برای خوانندگان هر وبلاگ (فقط خوانندگانی که در پرشین بلاگ عضو باشند) را ارائه داده است .

بلاگ اسکای
بلاگ اسکای دومین سرویس دهنده‌ی وبلاگ فارسی زبان است که از فروردین ماه سال ۸۲ (تنها چند ماه پس از تاسیس پرشین بلاگ) اغاز به کار کرد و فروردین امسال وارد دوازدهمین سال فعالیت خود شد و تا به امروز در مقایسه با سایر سرویس دهنده‌های با سابقه‌ی وبلاگ فارسی زبان با فراز و نشیب کمتری مواجه بوده است.امکانات جالبی داره ، و میشه گفت جزء پیش کسوت هاست.

وبلاگهای زیادی برای وبلاگ نویسی وجود داره که ما در اینجا به ذکر نام همین چند وبلاگ بسنده کردیم .حال بعنوان یک وبلاگ کارآمد قصد داریم سرویس وبلاگ دهی بیان رو خدمت شما معرفی کنیم .

.

ایمنی بهداشت و محیط زیست hse

ایمنی بهداشت و محیط زیست hse

بیان

پیشنهاد ما به شما استفاده از سرویس وبلاگ دهی بیان میباشد . وبلاگ های بیان دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از سایر سرویس های وبلاگ دهی ایرانی برتری محسوسی دارد . از مهمترین ویژگی های وبلاگ دهی بیان میتوان موارد زیر را نام برد .

– فضای اختصاصی برای عکس و فایل ها

– امکان محافظت از مطالب مهم یا اختصاصی

– عدم نمایش تبلیغات در وبلاگ

– آمار گیر پیشرفته بازدید کنندگان هر بلاگ

 • – بروز رسانی وبلاگ با پیامک
 • – امکان ایجاد صفحات اختصاصی و مستقل
 • – بهینه سازی وبلاگ برای موتور های جستجو
 • – ایجاد نقشه سایت برای موتورهای جستجو
 • – مدیریت پیوندهای مورد علاقه
 • – تعیین سطوح دسترسی برای نویسندگان
 • – قالب های منحصر به فرد و اختصاصی
 • – امکان ایجاد موضوعات بصورت تو در تو
 • – امکان رای گیری و نظر سنجی مطالب
 • – امکان یاداشت گذاری در مرکز مدیریت
 • – امکان افزودن امکانات اختیاری به وبلاگ

نصب وبلاگ بر روی دامنه و اضافه نمودن برخی از امکانات به وبلاگ با پرداخت مبلغ مختصری امکان پذیر است که با توجه به امکانات فوق این هزینه بسیار ناچیز خواهد بود .


در زیر لیست بهترین سرویس های وبلاگ دهی قرار گرفته است:

 1. hse
 2. acgih
 3. ایمنی و بهداشت حرفه ای
 4. بهداشت بهداشت حرفه ای
 5. بهداشت حرفه ای در پارسی بلاگ
 6. بهداشت شغلی
 7. hse

ممنون از حسن توجه شما دوستان عزیز. لطفا در صورت داشتن هر گونه سوال در نظرات پاسخگو خواهیم بود.

1